Profile

Często zdarza się, że nowo układaną podłogę musimy połączyć z już istniejącą. Ponadto w pomieszczeniach dłuższych niż 8 m producenci paneli zalecają wykonanie dodatkowych szczelin dylatacyjnych o szerokości 1-2 cm, którą należy estetycznie wykończyć. Rozwiązaniem są profile wykończeniowe. Przy wyborze najważniejsza jest odpowiedź na pytanie jaką funkcję będzie o spełniał.

Rozwiązania dopasowane do potrzeb

W zależności od zastosowania profile możemy podzielić na cztery grupy:

  • dylatacyjne – służą do łączenia podłóg znajdujących się na równym poziomie. Można dzięki nim połączyć dowolne rodzaje podłóg np. panel laminowany z płytką ceramiczną. Szeroka gama kolorystyczna dostępnych na rynku profili pozwala dopasować go do dekoru podłogi laminowanej lub płytki. Można też wybrać profil w kolorze srebra, złota lub tytanu – jako element dekoracyjny dopasowany do już zamontowanych w pomieszczeniu okuć, klamek bądź karniszy.
  • wyrównujące – służą do łączenia podłóg znajdujących sia na różnych poziomach. Często zdarza się, że wymieniając część podłogi w pomieszczeniu np. panele laminowane, uzyskamy różnicę poziomu w stosunku do już wcześniej zamontowanych płytek ceramicznych. Różnice są zazwyczaj niewielkie, kilkumilimetrowe, jednak, aby je estetycznie zniwelować konieczny jest dobór właściwego profilu. Wybierać można spośród szerokiej gamy kolorów, a także szerokości profili.
  • zakończeniowe – służą do zakończenia podłóg, zamaskowania szczeliny dylatacyjnej, w miejscach gdzie nie przykrywa jej np. listwa przypodłogowa. Chodzi tu o wnęki chociażby przy drzwiach wejściowych czy balkonowych.
  • schodowe – służą do wykończenia krawędzi stopni. Niektóre profile tego typu posiadają dodatkowo warstwę antypoślizgową, aby zapewnić bezpieczne wykończenie schodów.

Przy wyborze należy jeszcze zwrócić uwagę na sposób montażu. Niektóre profile zwyczajnie przykleja się do podłogi przy użyciu specjalnej warstwy klejowej znajdującej się na spodniej ich części. Tego typu montaż jest zalecany szczególnie jeśli w posadzce poprowadzone są instalacje np. ogrzewanie podłogowe. Jeśli nie ma obawy przed uszkodzeniem instalacji i możliwa jest ingerencja w podłoże, niejednokrotnie stosuje się profile montowane na śrubę. Tutaj można wybrać czy śruba ma być widoczna czy ukryta w profilu. Montaż na śrubę to rozwiązanie idealne, gdy stawiamy na sprawdzone i trwałe rozwiązania.

Rozwiązanie 3w1

Na rynku dostępne są także uniwersalne rozwiązania, zarówno dla tych, którzy w momencie zakupu nie są jeszcze pewni  czy będą mieli różnicę poziomów między podłogami, jak i dla tych, którzy dobrawszy idealnie pasujący kolor chcą wykończyć podłogę w różnych miejscach przy użyciu tego samego profilu. Rozwiązanie 3w1 to profil za pomocą którego można połączyć te same poziomy, wyrównać różne poziomy oraz wykończyć podłogę przy drzwiach.

Profil ten w zależności od zapotrzebowania można przykleić do podłogi lub trwale go zamocować przy użyciu kołków montażowych. Wszystkie niezbędne elementy montażowe znajdują się w zestawie. Jest to rozwiązanie jedno za wszystkie!